• Obecné informace k očkování

Ke každému očkování je potřeba se dostavit zdravý. Pokud si nejste jisti, jestli se očkování můžete podrobit, kontaktujte nás prosím, rádi Vám poradíme.

   Po očkování je nutné v ordinaci, respektive v čekárně, 30 minut počkat, kvůli možnému výskytu nežádoucí reakce ihned po očkování. Po 30 minutách Vám překontrolujeme místo vpichu a pokud se budete cítit v pořádku, můžete odejít.

  V den aplikace a alespoň 3 dny po aplikaci očkování se doporučuje dodržovat režim bez zvýšené fyzické zátěže – nepodávat velké sportovní výkony, nesaunovat se, nekonzumovat větší množství alkoholických nápojů. Po aplikaci chřipkové a pneumokokové vakcíny je vhodné vyhnout se místům s velkým kolektivem lidí.

  Pokud místo vpichu oteče a bolí, přiložte si chladivý obklad a v ruce nic těžkého nenoste. Bude-li bolest a otok přetrvávat delší dobu (déle než 3 dny), kontaktujte nás, společně problém vyřešíme.

Odstup od jakéhokoliv předchozího očkování musí být minimálně 2 týdny.

Cena očkovací látky se řídí platnými ceníky lékáren nebo distributorů vakcín.

Cena aplikace jakékoliv jedné dávky vakcíny je 100kč.

 

  • Očkování proti Tetanu

Očkování i jeho aplikace je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Na očkování nezveme, ale při preventivních prohlídkách, na které je vhodné se každé dva roky dostavit, platnost očkování kontrolujeme.

Přeočkování - platnost očkování se prodloužila u pacientů do 50ti let na 15 let. Po 50 roce života, trvá platnost očkování 10 let. Pokud je doba od posledního očkování delší, přeočkovává se 3 dávkami (druhá dávka 6 týdnů po první dávce a třetí dávka za 6 měsíců po druhé dávce)

Překontrolujte si prosím platnost očkování proti TETANU, rádi Vám tuto informaci poskytneme a také Vám nalepíme datum platnosti na kartičku zdravotní pojišťovny.

  • Očkování proti chřipce

Lidé nad 65 let, pacienti se závažnými onemocněními srdce, cév, dýchacích cest či ledvin, pacienti po splenektomii a s dalšími závažnými nemocemi, mají očkování proti chřipce i jeho aplikaci hrazenu zdravotní pojišťovnou.

   Ostatní pojištěnci si vakcínu i její aplikaci hradí u lékaře a podle momentální nabídky zdravotní pojišťovny, u které jsou pojištěni, mohou o její proplacení požádat.

  Vakcíny objednáváme v září, proto pokud máte o aplikaci chřipkové vakcíny zájem, je vhodné si vakcínu nezávazně objednat v naší ordinaci dříve, abychom zhruba věděli, kolik vakcín máme mít pro naše pacienty k dispozici. Další možností je si vyzvednout v ordinaci recept a vakcínu si koupit v lékárně.

Přeočkování -  provádí se každý rok.

Orientační cena vakcíny je 150 kč.

  • Očkování proti pneumokovým infekcím (bakterie sptreptokokus pneumonie, způsobující zánět středního ucha, zápal plic, zánět mozkových blan)

První očkování se provádí ve zvolený den, přeočkování vždy za 3 - 5 let.

10/2015 - Všeobecná zdravotní pojišťovna oznamuje, že hradí nepovinné očkování proti pneumokokovým infekcím pro pojištěnce starší 65 let včetně očkovací látky. Pro dospělé očkování se používá vakcína Prevenar 13 (s doplatkem pro pacienta) a Pneumo23. Pojištěnec, který si zvolí nákladnější očkovací látku, doplatí rozdíl v ceně mezi zvolenou variantou a nejméně nákladnou, variantou u svého lékaře. Pojištěnci, kteří spadají do pravidelného povinného očkování proti pneumokokovým nákazám dle platné Vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem,  např. v léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory, se i nadále na úhradě očkování nepodílí. Výkon očkování včetně očkovací látky je v tomto případě  plně hrazen zdravotní pojišťovnou, zde neplatí věková hranice 65 let, doplatek na nákladnější vakcínu je nutno uhradit pacientem.

Orientační cena vakcíny Pneumo 23 - 480 Kč.

Orientační cena vakcíny Prevenar 13 - 1500 Kč.

 

  • Očkování proti klíšťové encefalitidě (infekčnímu zánětu mozku, způsobeným infikovaným klíštětem)

Očkování ani jeho aplikace není hrazena zdravotní pojišťovnou, pojišťovny dle své aktuální nabídky pouze částečně na vakcínu přispívají. Vakcínu lze objednat na žádost pacienta přímo k nám do ordinace, nebo je možné vyzvednout si recept a vakcínu zakoupit v lékárně.

  Nejvhodnější doba k aplikaci očkování jsou zimní měsíce, kdy je výskyt klíšťat nejnižší. Aplikují se 3 dávky. Druhá dávka se aplikuje za 1 – 3 měsíce po první dávce, třetí dávka za 5 – 12 měsíců po druhé dávce.

Pokud se vakcína aplikuje v teplém období roku, postupuje se podle zrychleného schématu, kdy se druhá dávka aplikuje po 14 dnech od první dávky a 3 dávka za 6 – 12 měsíců po druhé dávce.

První přeočkování se provádí po 3 letech od podání třetí dávky. Další přeočkování se provádí po 3 až 5 letech. Bez ohledu, zda byly první 3 dávky aplikované v základním nebo zrychleném schématu. Lidé starší 60 let by neměli překročit interval přeočkování 3 roky.

  Orientační cena vakcíny je 700 - 800 kč.

  • Očkování proti hepatitidě (žloutence) A a B

Vakcína pro dospělé není hrazena zdravotními pojišťovnami.

 Očkuje se třemi dávkami v následujícím rozestupu: druhá dávka se aplikuje za 1 měsíc po první dávce, třetí dávka se aplikuje za 6 měsíců po první dávce.

 Existuje i zrychlené očkovací schéma, kdy se očkuje v rozestupu: první dávka ve zvolený den, druhá dávka za 7 dní, třetí dávka se aplikuje za 21 dní po první dávce a čtvrtá dávka se aplikuje za 12 měsíců po první dávce.

Nepřeočkovává se.

Orientační cena jedné dávky je 1800kč.

  • Očkování proti dalším infekčním nemocem

Informace o Očkování proti dalším infekčním onemocněním Vám rádi podáme přímo v ordinaci, nebo je pro Vás zjistíme v očkovacích centrech.                                                                     

  • Tyto údaje mají pouze informativní charakter

                                                                                     Zdroj : http://www.ockovacicentrum.cz/